Akira-ilmastointilaitteiden tarkistus: virhekoodit, mallien ja niiden ominaisuuksien vertailu

Ensimmäiset Akira-tuotemerkit ilmestyivät Venäjän markkinoilla vuonna 2002. Tuolloin valikoimaa edustivat erilaiset kodinkoneet: videonauhurit, televisiot, stereot ja niin edelleen. Jo ensimmäiset toimitetut tavaraerät alkoivat olla kysyttyjä laitteiden laadun ja luotettavuuden vuoksi. Tällainen tuotemerkin suosio toimi kannattavana maana jälleenmyyjäverkoston laajentamiselle koko Venäjällä (yli 50 kaupunkia kahden ensimmäisen vuoden aikana).

Vuodesta 2005 ilmastovälineet on myös sisällytetty Venäjän federaation alueella myytävien tuotteiden luetteloon. TM Akira kuuluu japanilaiseen yhtiöön "Akihabara Electric Corporation Ltd." ja rekisteröity Singaporessa vuonna 1994. Viisi vuotta myöhemmin brändi muuttuu itsenäiseksi tuotannoksi, nimeltään "Akira International Pte Ltd."

Valmistaja saavuttaa tuotteiden korkealaatuiset indikaattorit seuraavista syistä:

  • nykyaikainen kehitys ja tekniikat;
  • mahdollisuus tutkimustyöhön;
  • vahva tekninen perusta.

Yrityksellä on paitsi oman tuotannon verkosto myös useita tieteellisiä laboratorioita. Yrityksen suurimmat tehtaat sijaitsevat Singaporessa, Japanissa, Kiinassa ja Etelä-Koreassa. Yhtiö noudattaa periaatetta tarkastaa laitteiden luotettavuus kotimarkkinoiden myynnin tulosten perusteella, minkä jälkeen se voi muodostaa eriä lähetettäväksi ympäri maailmaa.

Ilmastointilaitteiden päälinjat

Akira-ilmastointilaitteita on saatavana useina versioina. Tällä hetkellä, ennen kuin ostat Akira-ilmastointilaitteen, sinun on perehdyttävä laajaan tuotevalikoimaan:

  • laaja valikoima Akiran split-järjestelmiä, jotka jakavat ilmastointijärjestelmät neljään eri sarjaan;
  • kasetti moniosainen;
  • kompaktit ikkunan ilmastointilaitteet;
  • pylväsasennukset ilmastointia varten.

Laitteiden luomisessa käytetään vain luotettavien toimittajien komponentteja, mikä pidentää merkittävästi valmiin laitteen käyttöikää. Tuotteiden jakaminen useisiin päälinjoihin antaa jokaiselle asiakkaalle mahdollisuuden valita tarkalleen laite, joka vastaa hänen yksilöllisiä vaatimuksiaan ja palvelettavan kohteen ominaisuuksia.

Ikkunan ilmastointilaitteet

Ikkunapalat ovat ensimmäisiä yrityksen valmistamia LVI-laitteita. Ikkunoiden yksilohkot erotetaan seuraavista teknisistä ominaisuuksista:

  • kyky työskennellä kolmessa nopeustilassa;
  • virrankulutus alueella 800-1020 W, mallista riippuen;
  • jäähdytysteho jopa 2600 W.

On huomattava, että Akira-tuotemerkki on yksi harvoista, joka edelleen toimittaa tämäntyyppisiä ilmastointilaitteita Venäjän markkinoille.

Seinäjakautujärjestelmät

Tällaisten laitteiden sarja sisältää vakiona kahden tyyppisiä yksiköitä: sisäiset ja ulkoiset. Laitteiden kestävyys ja käytön turvallisuus johtuu alkuperäisten kompressorien käytöstä maailman johtavilta tuotemerkeiltä: Mitsubishi, Toshiba ja Hitachi. Muita kotitalouksien moniosaisen erottamisen piirteitä ovat:

  • hienostunut mutta monipuolinen muotoilu;
  • erittäin tehokkaan sisäänrakennetun suodatusjärjestelmän, mukaan lukien plasma, sähköstaattiset suodattimet ja ionisaattorit, läsnäolo;
  • joissakin AC-sarjan malleissa on mahdollista liittää yksi ulkoinen yksikkö kahteen sisäiseen yksikköön kerralla menettämättä kunkin laitteen suorituskykyä.

Kaikki kotitalouksien jakojärjestelmät erottuvat hiljaisen toiminnan ja helpon asennuksen ansiosta. Ilmastointilaitteen asennus on mahdollista sekä toimistossa että huoneistossa. Laitteiden valinta riippuu palveltavien tilojen alueesta. Tuotteiden hinta riippuu mallista ja tietystä sarjasta, joista on korostettu:

  1. "Valo" ("ON / OFF"), joka on varustettu UV-lampulla maksimaaliseen ilmanpuhdistukseen ja desinfiointiin.
  2. "Turbo" ("ON / OFF"), suunniteltu toimisto- ja asuintiloihin, joiden koko on enintään 70 m2.
  3. "Standart" Inverter-tekniikalla.
  4. "Air Premium", joka sisältää uusimman kehityksen ilmastotekniikan alalla. Luotu myös taajuusmuuttajan perusteella.

Jokainen minkä tahansa sarjan laite pystyy nopeasti varmistamaan tarvittavien parametrien saavuttamisen sekä lämmitys- että jäähdytystiloissa. Kaukosäädin tarjoaa kätevän tilan asettamisen ja vaihtamisen.

Kasetti moniosainen

Kasettiyksiköt ovat täysin näkymättömiä huoneessa, koska ne on asennettu ripustettuun kattoon. Korkean suorituskyvynsä vuoksi Akira-kasetit pystyvät käsittelemään suurentuneita esineitä käyttäessään melkein äänettömästi. Eniten kysyttyä ruuhkaisissa paikoissa: ostoskeskuksissa, liikesaleissa, kaupoissa, ravintoloissa jne.

Kasettijärjestelmät ovat saaneet mainetta paitsi Venäjällä myös kaikkialla maailmassa. Kasettilaitteiden edut ovat:

  • täydellinen "naamiointi" missä tahansa sisustuksessa;
  • laitteen asetusten vaihtelu ja hallinnan helppous;
  • kasvavan alueen (enintään 160 m2) tilojen keskeytymätön huolto.

Ainoa sääntö "kasettinauhureita" valittaessa on antaa laitteiden asentaminen ammattilaisille, koska asennusalgoritmin rikkominen voi johtaa ei-toivottuihin vikoihin ja ennenaikaiseen vikaantumiseen.

Sarakehoitoaineet

Pääkäyttötilojen lisäksi pylväsilmastointilaitteet voidaan kytkeä päälle "lepotilassa". Sisäänrakennetun ajastimen läsnäolo antaa järjestelmän myös toimia ennalta määrätyn aikataulun mukaisesti. Lisäksi niillä on sellaisia ​​ominaisuuksia kuin:

  • tehoraja jäähdytykseen 12000 W, lämmitykseen 13200 W;
  • mikroilmaston luominen esineelle, jonka koko on enintään 50 m2;
  • lisääntynyt tuottavuus kosteudenpoistotilassa - 5 l / h.

Kaikkia moniosaisia ​​sarakkeita ohjaa etälaite. Käytön helpottamiseksi järjestelmä on varustettu toiminnolla valittujen asetusten tallentamiseksi.

Suosittujen mallien ominaisuuksien vertailu

Tekniset tiedotMallinimi
AC S10HKAC S24HGAC S7HK
Jäähdytysteho, W294070002060
Lämmitysteho, W29402150
Jäähdytyksen kulutus, W8151980750
Lämmönkulutus, W1010815
Jäähdytysteho, BTU10000240007000
Palvelualue, m2255035
Suurin melutaso, dB374842

Ohjeita Akira-ohjauspaneelille ja ilmastointilaitteille

Luokasta riippumatta jokaisen Akiran moniosaisen mallin mukana tulee valmistajan huoltokirja. Sarjan mukana toimitettu käyttöohje on kirjoitettu venäjäksi ja sisältää yksityiskohtaisen kuvauksen laitteista. Tutkittuaan tämän käyttöohjeen käyttäjä voi helposti asettaa itsenäisesti laitteen optimaalisen toimintatilan, muuttaa asetuksia ja tutustua laitteen turvallisen käsittelyn sääntöihin.

Käyttöohjeessa on yksityiskohtainen kaavio sisäyksikön ja kaukosäätimen vuorovaikutuksesta. Se sisältää myös kaikki tiedot laitteen näytöllä käytön aikana näkyvien kuvakkeiden ja symbolien selityksestä.

Akiran ilmastointilaitteen virhekoodit

Esimerkkinä nykyaikaisista ilmastointilaitteista Akiran ilmastointijärjestelmät on varustettu erittäin herkällä itsediagnostiikkajärjestelmällä. Tämän toiminnon avulla voit havaita viat ja määritellä ne virhekoodeiksi. Näytöllä näkyvän virhekoodin koodauksen purkaminen antaa sinun suorittaa tarvittavat työt laitteiden korjauksessa ajoissa.

Käyttäjien arvostelut

Käyttäjien arvosteluissa olevien tietojen perusteella tuotemerkkituotteet erotetaan seuraavasti:

  • korkealaatuinen runkomateriaali;
  • laaja valikoima vaihtoehtoja;
  • instrumentin asetusten vaihtelu;
  • vähimmäispalvelu koko vuoden ajan.

Multisplitin kyky paitsi jäähdyttää ilmaa tehokkaasti myös antaa sille raikkautta, puhtautta ja hyötyä sisäänrakennettujen suodattimien ja ionisaattoreiden avulla.

home.techinfus.com/fi/
Lisää kommentti

Säätiö

Ilmanvaihto

Lämmitys